Odabir kontaktnih leća

Na odabir leća utječe mnoštvo čimbenika: vaša starost, posao i okolina u kojoj provodite najviše vremena te moguća ili učestala prisutnost dima, prašine, klima itd. Jako je bitno da prije početka korištenja leća znate ponešto o upotrebi, svim prednostima i mogućim ograničenjima. Na tržištu postoji veliki broj kontaktnih leća različitih proizvođača. Leće se međusobno razlikuju po materijalu, svojstvima, načinu korištenja, dizajnu itd., a na vama je da se s oftalmologom ili optometristom odlučite za one koje će u potpunosti zadovoljiti sve vaše potrebe.

Korištenje leća: kako i kad?

Pri odabiru odgovarajućih kontaktnih leća trebate se najprije zapitati koliko često i koliko dugo (vremenski period korištenja) te pri kakvim aktivnostima želite nositi kontaktne leće. Razmislite namjeravate li koristiti leće svaki dan, nekoliko puta tjedno, mjesečno ili pak tijekom sportskih ili nekih drugih aktivnosti, posebnih prigoda i slično. Kod odabira leća trebate voditi računa i o svojim životnim navikama.

Postoje mnogi mitovi o kontaktnim lećama koji su neistiniti i neprovjereni. Jedno takvo opće uvjerenje je da je lakše vidjeti s naočalama nego s kontaktnim lećama. To nije točno jer kontaktne leće nude veće vidno polje (u usporedbi s naočalama), što je posebno bitno kod sporta ili upravljanja vozila. Korisnici kontaktnih leća nisu sputani kod mnogih aktivnosti kao što su prilikom nošenja naočala. Poslije navikavanja na stavljanje i skidanje leća, te brigu o njihovoj higijeni, korištenje leća postat će potpuno svakidašnja stvar kao što je npr. pranje zubi. O drugim prednostima upotrebe kontaktnih leća možete pročitati ovdje.

Koje leće izabrati?

Korisnici kontaktnih leća često pitaju koje leće imaju najbolja svojstva. Postoje dva materijala za izradu mekih kontaktnih leća koji su najčešće u upotrebi: hidrogel (od ovog materijala su uglavnom izrađeni stariji modeli leća) i silikon hidrogel (značajno povećana propusnost kisika).
Kontaktne leće također moraju korigirati refrakcijske greške oka i korisniku pružiti idealnu vidnu oštrinu. Sferne kontaktne leće ispravljaju kratkovidnost i dalekovidnost, a torične leće ispravljaju astigmatizam, koji se najčešće javlja u kombinaciji s kratkovidnošću i dalekovidnošću. Postoje i leće za korekciju prezbiopije (staračka dalekovidnost) - multifokalne kontaktne leće. Kontaktne leće također moraju odgovarati vašoj dioptriji, zakrivljenosti oka te promjeru.


Ovisno o vašim individualnim potrebama, možete birati među:

jednodnevnih, dvotjednih i mjesečnih kontaktnih leća, a malo privremene promjene možete postići i pomoću kontaktnih leća koje će vas oduševiti - kontaktnih leća u boji.

Stručna pomoć pri odabiru kontaktnih leća
Prije početka korištenja kontaktnih leća i svakog isprobavanja novog tipa leća neophodno je obaviti pregled kod oftalmologa ili optometrista. Bez prethodnog pregleda i stručnog savjetovanja preuzimate rizik od pogrešnog odabira. Uz individualne stručne savjete dobiti ćete i probni par leća te upute, kako pravilno brinuti o vašim kontaktnim lećama.

Ne preporučujemo samostalan odabir kontaktnih leća!

Ukoliko još niste koristili leće, ne preporučujemo samostalan odabir. Kupnja bez prethodnog pregleda i savjeta optometrista ili očnog liječnika nije preporučena jer bi pogrešan odabir mogao uzrokovati neželjene posljedice!
Ne zaboravite: prije korištenja i narudžbe kontaktnih leća potrebno se posavjetovati s oftalmologom ili optometristom!

Komentari

Imate li kakvih pitanja?