Pohrana kontaktnih leća

Higijena kutijice za pohranu kontaktnih leća

Kutijica za pohranu kontaktnih leća može vrlo lako biti izvor bakterija koje, ako dođu u kontakt s lećama, mogu izazvati ozbiljne očne bolesti. Briga o kutijici za pohranu leća je stvar koja se najčešće zanemaruje kad je u pitanju higijena kontaktnih leća. Većina korisnika leća kutijicu često koristi predugo ! Proizvođači preporučuju da promijenite kutijicu svaka 2-3 mjeseca ili najbolje – sa svakom novom bočicom otopine koja se mora upotrijebiti u roku od tri mjeseca.

Savjeti za pravilno održavanje kutijice

pohrana kontaktnih leća

Kutijicu za pohranu leća potrebno je čistiti svaki dan, tako da je isperete svježom otopinom te ostavite sušiti na zraku. Bitno je da se kutijica osuši jer se u suhim uvjetima mikrobi i bakterije ne mogu razmnožavati, dok je vlažna kutijica idealno okruženje za razvoj bakterija.

Kutijicu za pohranu leća nikad ne čistite vodom iz slavine jer je izvor mikroba i bakterija koje mogu izazvati neke očne bolesti. Jedna od najopasnijih bakterija u pitkoj vodi je Acanthamoeba koja uzrokuje ozbiljne upale rožnice. Liječenje takve infekcije je dugotrajno, a vrlo često znači i prekid korištenja kontaktnih leća na određen period.

Uporaba pincete i hvataljke

Posebne pincete i hvataljke za rukovanje lećama služe smanjenju mogućnosti kontaminacije kontaktnih leća i kutijice za pohranu leća. Uz pomoć pincete ili hvataljke prilikom vađenja leća iz kutijice sprječavate mogućnost oštećenja leća. Ova pomagala morate isto tako dezinficirati svaki put prije upotrebe (kipuća voda ili sredstvo za dezinfekciju). Ukoliko koristite kontaktne leće i pri rukovanju lećama upotrebljavate pincetu, preporučujemo vam uporabu praktične kutije s ogledalom.

Ne zaboravite: pri rukovanju kontaktnim lećama UVIJEK dobro operite ruke blagim sapunom te ih osušite čistim ručnikom!

Komentari

Imate li kakvih pitanja?