Akantameba

Akantameba je praživotinja, koja se najčešće pojavljuje u pitkoj vodi, kloriranoj vodi u bazenima, izvorskoj, morskoj vodi, ljudskoj slini, destiliranoj i čak flaširanoj vodi. Akantameba uzrokuje izravnu kontaminaciju vode i javlja se na rubovima pritočne vodovodne instalacije, zato je ispiranje kontaktnih leća vodom iz slavine potpuno neprihvatljivo!

Što uzrokuje infekciju?

Do infekcije akantamebom najčešće dolazi kad korisnici kontaktnih leća umjesto posebne tekućine za dezinfekciju, njegu i pohranu kontaktnih leća koriste običnu vodu iz slavine (najčešće kod ispiranja leća). Akantameba se često zadržava na poklopčićima posudice za pohranu leća. Do kontaminacije leća može doći i putem prijenosa inficiranom otopinom. Do razvoja infekcije može doći čak u roku od 10 sekundi!

akantameba

Čimbenici koji mogu uzrokovati infekciju akantamebom:

  • - ispiranje kontaktnih leća vodom iz slavine
  • - tuširanje ili kupanje s kontaktnim lećama
  • - ispiranje kontaktnih leća slinom
  • - nedovoljna ili neučinkovita dezinfekcija kontaktnih leća
  • - pohrana kontaktnih leća u kontaminiranoj otopini
  • - plivanje s kontaktnim lećama

Peroksidna otopina uništava prisustvo akantamebe!

Infekcija akantamebom

Bitno je znati, da infekcija akantamebom može uzrokovati izuzetno jaku upalu rožnice (amebni keratitis), a najčešći simptomi su: crvenilo oka, osjećaj stranog tijela, osjećaj svrbeža i peckanje u očima. Neliječeni amebni keratitis može dovesti do potencijalnog gubitka vida, to jeste sljepoće!

Liječenje amebnog keratitisa

Terapija amebnog keratitisa je dugotrajna, provodi se i do godinu dana, ali unatoč liječenju u mnogim slučajevima na žalost dolazi do gubitka vida.

Savjetujemo vam, da vodite brigu o higijeni vaših kontaktnih leća te na taj način očuvate zdravlje vaših očiju! Izuzetno je važno poštovati sva higijenska pravila pri rukovanju s lećama, a također potrebno je slijediti svim preporukama proizvođača proizvoda namijenjenih njezi i brizi o kontaktnim lećama.